Jak diagnozuje się autyzm?
Test ADOS-2 uznawany jest obecnie na całym świecie za jedno z najdokładniejszych narzędzi do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz kluczowy element tzw. „złotego standardu” diagnozy ASD. Skrót ADOS oznacza Autism Diagnosis Observation Schedule - protokół obserwacji do diagnozy autyzmu, zaś liczba 2 w nazwie określa drugą wersję narzędzia. Badanie to pozwala określić, czy u osoby badanej występują objawy ze spektrum autyzmu, jak również porównać poziomu jej funkcjonowania intelektualnego i społecznego z normą dla jej grupy wiekowej. ADOS-2 jest badaniem standaryzowanym. Oznacza to, że jego przebieg, czyli to jakie zabawy i aktywności diagnosta proponuje badanemu i w jaki sposób kieruje rozmową, jest zgodne ze szczegółową instrukcją, a wyniki są oceniane za pomocą ściśle określonych kryteriów. Gwarantuje to pełen obiektywizm badania. ADOS-2 to narzędzie uniwersalne: może być wykorzystywane w diagnostyce zarówno dzieci (od 12 m.ż.), młodzieży, jak i dorosłych. Test ADOS-2 można stosować u badanych niemówiących oraz dobrze posługujących się mową, niezależnie od natężenia cech ze spektrum autyzmu. Uwaga: test ten nie jest dostosowany do badania osób z dodatkowymi niepełnosprawnościami (niedosłuch, niedowidzenie, niepełnosprawność ruchowa). Wynik testu należy skonsultować z lekarzem psychiatrą. To lekarz tej specjalizacji jest osobą, która może postawić oficjalną diagnozę medyczną.
W zależności od wybranego pakietu diagnoza kliniczna w naszej placówce opiera się na samym badaniu ADOS-2, dwóch bądź trzech spotkaniach
Spotkanie pierwsze ma na celu zapoznanie się z rodzicem i dzieckiem. Diagnosta przeprowadza wywiad z rodzicem, aby zebrać informacje o rozwoju i funkcjonowaniu dziecka. Zapoznaje się też z ewentualną dokumentacją medyczną dziecka. Na wizytę należy przynieść kopie posiadanej dokumentacji medycznej, psychologicznej i opinii specjalistów pracujących z dzieckiem, oraz/lub nośnik z nagraniem niepokojących zachowań dziecka w domu. Czas trwania spotkania to około 50 minut.
Spotkanie drugie jest obserwacją prowadzoną przez dwóch diagnostów, co gwarantuje jej rzetelność i obiektywizm. W trakcie obserwacji przeprowadzane jest badanie za pomocą narzędzia diagnostycznego ADOS-2. Badanie kończy się wydaniem pisemnej opinii
Spotkanie trzecie: odbywa się z rodzicem/rodzicami, bez obecności dziecka, w okresie do 2 tygodni po badaniu. Opiekun lub badana osoba dorosła otrzymuje szczegółową opinię z wynikiem diagnozy dot. występowania i nasilenia cech spektrum autyzmu, oraz informacjami i zaleceniami dla Pacjenta. Na tym spotkaniu opinia oraz badanie zostaje dokładnie omówione.
Informacja dla rodziców małych dzieci ( od 12 m.ż.) i dzieci przedszkolnych
W przypadku dzieci małych i przedszkolnych badanie z wykorzystaniem ADOS-2 odbywa się w formie zabawy. Podczas spotkania obecny jest jeden z rodziców, który przygląda się badaniu nie angażując w działania diagnosty i dziecka. Każde zachowanie dziecka jest szczegółowo opisywane i oceniane w oparciu o kryteria diagnostyczne. Podczas badania, jedna z prób wymaga poczęstowania dziecka przekąską. Jeśli dziecko ma określoną dietę/alergie/nietolerancje pokarmowe itp., rodzic powinien zgłosić to przed badaniem i/lub dać diagnoście 2 przekąski, które zostaną wykorzystane w trakcie zabawy.
Informacja dla rodziców dzieci szkolnych i nastolatków
Badanie z wykorzystaniem ADOS-2 u dzieci szkolnych i nastolatków posługujących się płynnie mową ma formę zabawy, krótkich pogawędek i wywiadów. Rodzic nie jest obecny podczas badania.
Informacja dla młodzieży i dorosłych
W przypadku młodzieży i dorosłych badanie z wykorzystaniem ADOS-2 polega głównie na rozmowie dotyczącej tematów ściśle zdefiniowanych i uwzględnionych w procedurze badania.